110V Weatherproof Batten.
110V 20W 4000K LED Anti-Corrosive Batten
COMING SOON.
The 110V anti-corrosive linear batten, available in 2ft, 4ft & 5ft comes complete with pre-drilled 20mm conduit entry points (capped), stainless steel retaining clips as standard and flexible bracket sliders to suit retrofit positioning.
- High lumen efficiency 120lm/W
- IP65 IK08 rated
- 20mm conduit entry at both ends and rear (ends predrilled and capped)
- Stainless steel clips - flat head screwdriver required to gain entry
- Supplied with IP cable grommet and 2x ceiling brackets
- Emergency version available
- 3 year warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | ABS |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 20W/25W/35W |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 2400lm-4540lm |
| LMW | 120-130lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP65/IK08 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |

