110V Uplight.
E14UP - 110V 72W 8200lm 6000K Uplight
COMING SOON.
Ideal for construction sites, industrial areas, and outdoor workspaces, this uplight delivers powerful 360° illumination. It comes pre‑wired with a 5m cable with plug, and 110V power outlet for quick setup. Designed with a convenient carry strap, it’s the perfect lighting solution for plastering, construction, maintenance, and a wide range of general task applications.
- 360° light distribution
- High lumen efficiency 113lm/W
- IP54 IK10 rated
- Pre-wired with 5m cable with plug
- 1x 110V power outlet for interlinking or power tools
- Convenient carry straps
- 3 year warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | ABS |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 72W |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 8200lm |
| LMW | 114lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP54/IK10 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |







