Self-Test Maintained Emergency Exit Box.
SEEXITLI - Maintained or Non-Maintained Self Test Exit Box 4W LED 6000K with ISO 7010 up legend
COMING SOON
Low energy compact alternative to standard emergency exit signs, robust steel construction with traditional battery test button for easy access, suitable to be adjusted for non-maintained operation to suit a number of commercial and industrial applications.
- Steel construction
- Push fit terminals
- 3 hour maintained mode as standard which can also be configured for non maintained operation
- Facility for remote switching
- Full range of interchangeable PC ISO 7010 legends available
- Diffuser on base
- Green LED charge light and emergency test button
- Red LED fault indicator
- Viewing distance 29m
- Battery - LiFePO4 3.2V 1000mAh
- Automatic Testing complies with EN 62034
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | White |
| Construction Materials | Steel |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate |
| Nominal Voltage | 240 |
| Wattage | 4W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 80lm |
| LMW | 20lm/W |
| CRI | 80 |
| Average Rated Life | 50,000hrs |
| Product Warranty | 5 Years |










