110V Festoon.
110V 6000K LED Festoon
COMING SOON.
Our connectable 110V festoon kit range includes 12m, 22m and 50m lengths. Each kit includes a male and female connector to daisy chain, and a 1m starter cable, allowing you to link them in any combination up to 200m. This makes on-site extension quick and hassle-free.
- 12m, 22m and 50m lengths delivering up to 107lm/W
- Polycarbonate site light yellow housing
- 1m starter cable with industrial 3 pin plug
- IP44 IK10
- L70 50,000 hours
- 3 year warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | Polycarbonate |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 30W/50W/100W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 3140-10710lm |
| LMW | 105-107lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP44/IK10 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |







