110V Floodlight.
110V Floodlight IP65 4000K
COMING SOON.
Illuminate your work site with the 110V floodlight range. Ideal for construction sites, industrial zones and outdoor workspaces. The floodlight is lightweight, easy to install, and built to withstand all weathers to ensure reliability. Available in 20W, 45W, and 90W.
- 20W, 45W and 90W versions delivering up to 115lm/W
- Die cast aluminium site light yellow housing
- Tempered glass diffuser
- Pre-wired with 1m H05RN-F cable
- Fully adjustable bracket
- L80 50,000 hours
- 3 year warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | Aluminium |
| Construction Materials 2 | Glass |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 20W/45W/90W |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 2250-10400lm |
| LMW | 113-116lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP65 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |






