110V Globe Light.
110V 30W 3050lm 6000K Globe Light
COMING SOON.
The 110V Globe Light is perfect for construction sites, industrial areas, and outdoor workspaces. Delivering full 360° illumination, this versatile unit can stand freely, mount on a tripod, or hang securely using its integrated hook. An emergency version is also available.
- High lumen efficiency 100lm/W
- IP65 IK10 rated
- Pre-wired with 5m cable with plug
- 1x 110V power outlet for interlinking or power tools
- Built in suspension hook for mounting
- 3 year warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | ABS |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 30W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 3050lm |
| LMW | 102lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP65/IK10 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |







