110V A-Frame.
110V A-Frame with Weatherproof Batten
COMING SOON.
The 110V anti-corrosive linear batten with A-Frame, comes complete with two integrated 110V sockets, and a 5m cable and plug in socket with cable storage facility.
- High lumen efficiency 120lm/W
- IP65 IK08 rated
- Supplied with 5m cable and pre-wired plug
- Includes 2x 110V power outlets for connecting more fittings or power tools
- 2x cable tidy hooks on the stand
- Stainless steel clips - flat head screwdriver required to gain entry
- Emergency version available
- 3 Year Warranty
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | ABS |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 20W |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 2400lm |
| LMW | 120lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP65/IK08 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |
DOWNLOADS
-
+
| Spec Sheet | Download |


