BATLED.
BATLED Power CCT Switchable LED 4ft/5ft/6ft Batten
COMING SOON.
The BATLED indoor batten range available in 4ft, 5ft, 6ft offers both wattage and colour temperature selection enabling 12 combinations into 1 fitting.
The BATLED is designed for simple and quick installation with a hinged front diffuser for easy access to the gear tray, with plug and play emergency and PIR sensor accessories to suit multiple applications.
- High lumen efficiency 140lm/W
- Power selectable
- CCT Switchable 3000K, 4000K, 6000K
- 20mm conduit entry and BESA fixing points
- Hinged front diffuser for easy access to gear tray
- Opal polycarbonate diffuser
- Plug and play PIR sensor and standard emergency pack available
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | White |
| Construction Materials | Steel |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate |
| Nominal Voltage | 240V |
| Wattage | 21-59W |
| Colour Temperature | 3000K/4000K/6000K |
| Beam Angle | 120° |
| Lumens | 2940-7800lm |
| LMW | 132-143lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP20 |
| Average Rated Life | 50,000 |
| Product Warranty | 5 Years |










