BATLED4FT
DISCONTINUED - 4FT LED batten
This product has been discontinued - please feel free to explore the rest of our range of interior battens.
4ft LED highly efficient traditional style batten fixture, slim profile design with even light distribution, front diffuser and end caps removable to allow for easy wiring at either end of the batten or Besa mounting from the rear of the fitting.
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | White |
| Construction Materials | Steel |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate |
| Nominal Voltage | 240 |
| Wattage | 23W |
| Colour Temperature | 4000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 2950 lm |
| LMW | 128 lm/w |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP20 |
| Average Rated Life | 50,000 |
| Product Warranty | 5 Years |










