110V Twinspot.
E14TW1 - 110V IP65 Emergency Twinspot 2x 2.5W 6000K
COMING SOON.
The emergency 110V twinspot features two fully adjustable heads delivering a combined 400 lumen output for reliable emergency site lighting. Designed for quick, hassle-free installation, this non-maintained unit is ideal for commercial and industrial applications.
- Polycarbonate IP65 IK08 construction
- Twin 2.5W LED adjustable and tiltable heads
- Push fit terminals
- 20mm side entry points
- 3 hour non-maintained manual test function
SPECIFICATION
-
+
| Light Source | LED |
| Finish | Yellow |
| Construction Materials | ABS |
| Construction Materials 2 | Polycarbonate diffuser |
| Nominal Voltage | 110 |
| Wattage | 5W |
| Colour Temperature | 6000K |
| Beam Angle | 120 |
| Lumens | 400lm |
| LMW | 80lm/W |
| CRI | 80 |
| IP/IK Rating | IP65/IK08 |
| Average Rated Life | 50,000 hours |
| Product Warranty | 3 Years |


